niedziela, 25 lutego 2018

Hafciarski alfabet - A

Dziś do poczytania :D

W ramach hafciarskiego alfabetu, co tydzień uczestniczki opisują z czym im się kojarzy dana litera alfabetu. Oczywiście, z czym się kojarzy hafciarsko.

A

Ariadna
Najbardziej znana marka muliny i nici wszelakich. Chyba pierwsza marka, czegokolwiek pasmanteryjnego z jaką się spotkałam ;) Jeszcze w zeszłym stuleciu ;) Jeszcze przed denominacją ;) Jeszcze przed... No, dawno temu ;)
Jedna z popularniejszych mulin, szczególnie u sprzedawców w stacjonarnych pasmanteriach ;) Zawsze mają coś z Ariadny, nawet jeśli nie mają pełnego stojaka. Cenowo przystępna.
Zdarza mi się używać tej muliny, ale raczej okazjonalnie, do małych projektów i z zapasów odziedziczonych/otrzymanych. Nie ma tylu kolorów co DMC, nie błyszczy się tak a i wzory zagraniczne są rozpisywane zazwyczaj na DMC.
Ale.
Prócz mulin mają zylion nici wszelakich. Do maszyn, szycia, jeansu, kordonki, frywolitki i inne. Kanwy drukowane. Zestawy hobbystyczne różne. Organizują konkursy (ba! nawet mój komplet kostek zdobył wyróżnienie konkursie przez nich organizowanym), od lat sponsorują i udzielają się pilnie na Zjazdach Zakręconych w Ustroniu :) Organizują warsztaty haftów/koronczarstwa, starają się udzielać w hafciarskim światku i wymyślać nowe rzeczy.
Lubię Ariadnę. Niekoniecznie jako markę muliny, której praktycznie nie używam, ale lubię ją jako firmę :) Za całokształt.

Aida
Rodzaj tkaniny do haftu krzyżykowego. Równy splot gwarantuje kwadratowe krzyżyki. Jest zazwyczaj dość sztywna - potrzebny jest tamborek/ramka, ale zdecydowanie nie jest tak wiotka, jak np. płótno bawełniane. Gęstość, czyli liczba krzyżyków na cm (po polsku) oraz na cal (zagraniczna np. 14") różna, najrzadsze, z jakimi się zetknęłam to 11", najgęstsze to zdaje się 20". Gęstość czyli odpowiednik rozdzielczości w pixelach :D Im wyższa, tym mniejszy pixel i ładniejszy efekt - czyli żeby ładnie zobaczyć całość, a nie plamy kolorowych kwadracików trzeba się cofnąć np. tylko metr a nie 10 :D Najpopularniejsza gęstość to 14".
Aidę produkują różne firmy, najpopularniejsze są Zweigart i DMC. Kolory - przeróżne. Włącznie z drukowanymi wzorkami typu serduszka, metalizowanymi nitkami, farbowane a la marmur itd. Oczywiście, im bardziej na zachód w sieci tym większy wybór znajdziecie ;) Tutaj np. piękne angielskie...
Po polsku gęstości nie umiem :D Pewnie dlatego, że moje krzyżykowe początki to najpierw były kanwy drukowane, a potem od razu poszło w zestawy dimków i DMC, a tam gęstość podawana jest w calach.
Osobiście najbardziej lubię 16" i 18" - niby zbliżone, ale jak się ma zmęczone oczy, to różnicę nawet taką malutką czuć.
Zazwyczaj używam kanwy o takiej gęstości, jaka jest w zestawie/wzorze. Nie zmieniam na inną (chyba że w wyjątkowych przypadkach) - wychodzę z założenia, że najlepszy efekt da wyszycie na takiej gęstości, jaką zaproponował projektant. Nie zawsze "zmniejszenie" wzoru poprzez wyszycie go na gęstszej tkaninie będzie lepsze.
Na Aidzie znakomicie się wyszywa, szczególnie na tej z firmy Zweigart. Igła sama przelatuje przez dziurki. Odrobinkę kłopotliwe jest wyszywanie na takiej tkaninie ćwierćkrzyżyków, ale to też da się zrobić.
Są różnie szkoły, jak dobierać ilość nici z muliny w zależności od gęstości Aidy. Ja używam tak:
14" - 2 lub 3 nitki (wg mnie 3 są optymalne, ale zazwyczaj we wzorach i zestawach wyszywa się 2 nitkami);
16" i więcej - 2 nitki.

Anchor
Marka muliny. Należąca do koncernu/grupy Coats, która ma/miała również wzory i zestawy do haftu marki Royal Paris.
Swego czasu bardziej dostępna i postrzegana jako konkurencja dla DMC. Była nieco tańsza, równie błyszcząca i w pięknych kolorach. Niestety, rzadziej spotykana i były problemy ze skomponowaniem palety. Teraz - poza internetowymi pasmanteriami prawie niedostępna. Przynajmniej w Polsce. Na zagranicznych grupach ludzie potrafią i HEADa Anchorem wyszyć Oo
Mam jeszcze resztki Anchora w zapasach, bardzo fajnie się wyszywa.

I to tyle, co mi przychodzi na początek :)
Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca i dowiedzieliście się czegoś nowego (chociażby o mnie ;))

3 komentarze:

  1. Też lata temu zaczynałam od Ariadny ;) A Aida to i moja (obok lnu) ulubiona tkanina do haftu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wielkie umysły jednak myślą podobnie 😀

    OdpowiedzUsuń
  3. Super zabawa! Wiele interesujących rzeczy można się dowiedzieć!

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

Dimensions ptaszki DMC HEAD ufokowy rok dimek latarnia morska SAL bombkowy Teresa Wentzler kanwa plastikowa kostki Mikołaj z "Przyjaciółki" Stitchy Dragon serwetka z dzwonkami ufokowy rok 2 zakładka ze smokiem Coricamo Spitfire UFOK Nene Thomas ozdoby choinkowe Kołysanka Randal Spangler smok i księżniczka zakładka Curl up with a good book DMC Dimensions Gold Collection Petites Lullaby TUSAL 2013 pudrowe róże ufoki RR Zjazd Zakręconych czajniczki kanwa drukowana koliber koraliki latch hook retro koci kalendarz róże dla teściowej Kokardka.pl Royal Paris Ustroń candy u meri haft płaski niebieski klematis obrazek świąteczny smok ufokowy rok 3 żurawie Ariadna III Ogólnopolski Zjazd Twórczo Zakręconych UFO SAL candy dzwonki frywolitka jesień poduszka prezent ptaszki-grubaski Boże Narodzenie Haft Pasja Heritage Crafts HobbyStudio Koci SAL NeedleArt Przyjaciółka Tygrysek Złota Igła biżuteria kolibry książki osikowa dolina ślubne Clover Dni Kraftu Festiwal Twórczo Zakręconych Haftix Linda 27" Orchidea Permin of Copenhagen Pracownia Wiewiur Tajemniczy SAL Twórcze Inspiracje Ty Wilson drewniane zawieszki hardanger imieniny irysy kartka z motylem kumihimo len prawa autorskie smalls SAL sowa tutoriale zimowy ptasiorek 4 pory roku Garfield IV Ogólnopolski Zjazd Twórczo Zakręconych Igłą Malowane Lugana 25 Sew&So bransoletki z muliny breloczek do kluczy chińskie widoczki kanwa ze złotą nitką kartka na ślub liście ludowe maki makrama małe wzory metryczka mirabilia