piątek, 4 marca 2016

Powrót do smoka

Ostatnio przeżywam wielkie zafascynowanie moim smokiem HEADowym, jak tylko mogę to dziubię chociaż kilka krzyżyków. Uwielbiam tego smoka.

Po moich doświadczeniach z "Kołysanką" zdecydowałam się zrezygnować z Lugany 25" - jakoś średnio mi się wyszywa, no i 1 nitka to ciut za mało, a 2 to ciut za dużo. Po wyszyciu samolotu dla ojca zakochałam się w Lindzie 27" i to na niej wyszywam.
Nie mam warunków na krosno, zresztą mam niezbyt dobre doświadczenia z krosnem przy "Kolibrach" (rozeschło się i przestało trzymać kanwę naprężoną), chciałam robić Smoka na q-snapach. Wzięłam duże i.. no cóż... płótno drobne, krzyżyki malutkie, ta ramka wielka, nie da się trzymać wygodnie.... parkowanie? nie, mowy nie ma, to jakieś dziwne, nie dam rady, a kolorami źle się wyszywa, bo trzeba babrać się z konfetti... i tak smok po 200 krzyżykach poszedł w odstawkę.
Jako że jest rok ufoków, dodatkowo chyba wychodzę z dołka, to stwierdziłam, że pora zmierzyć się ze smokiem, parkowaniem i dostępnymi rozwiązaniami.
Krosno nie wchodzi w grę.
Ramka za duża. Hm. A może tak... podejść z innej strony? I założyłam na malutką ramkę, q-snap 15 cm. I wiecie co? DZIAŁA!! Nadmiar zawinięty i spięty spinkami do włosów typu "żabka", a sama przestrzeń robocza nieduża i nade wszystko WYGODNA. Mogę trzymać w dłoni, mogę opierać o biurko i doskonale się wyszywa.
Pierwsze próby parkowania wypadły pomyślnie, pewnie dlatego, że nie było od razu konfetti, tylko tak trochę przekładania..
Chciałabym też bardzo serdecznie podziękować Joasi z bloga "Kalio haftuje" za świetne tutoriale o parkowaniu, oraz Karolinie z "Wyszywanka" za pokazanie jej doświadczeń z parkowaniem, oraz, że do parkowania można podejść na luzie.
A poza tym to ja nie robię kwadratami 10x10, tylko kolorami do momentów "trudnych", czyli takich, gdzie już nitki zaczynają się plątać. Szczególnie, jeśli ma się 2 sąsiadujące odcienie, np. coś takiego:

Tutaj brakuje jeszcze znaczka "/" - mulina nr 718. Wierzcie mi, ton różnicy do 917 :/
Jak widać na schemacie, zaczyna się robić nieco problematycznie... niby tu jeden krzyżyk w lewo, tu jeden w prawo, ale łatanie takich dziur nie jest łatwe...

Teraz kilka roboczych zasad, które sobie opracowałam do tej pory:
1) ile się da, po kolorze, parkowanie dopiero przy problemach,
2) parkowanie raczej w pionie (ewentualnie po lekkim skosie), chyba, że
3) jeśli występuje gdzieś samotny krzyżyk, lub parkowanie w pionie oznacza, że muszę zrobić nową nitkę dla jednego krzyżyka, to robię parkowanie w poziomie ("przeplatankę")
4) nie robię długich parkowań - staram się zamknąć w maksymalnie 6-7 krzyżykach.

I oczywiście zasada "0" przy parkowaniu - ZAWSZE PARKUJ W TEJ DZIURCE, OD KTÓREJ ZACZYNASZ ROBIENIE KRZYŻYKA. Czyli u mnie lewa dolna.

No to sobie zaczęłam (z góry przepraszam za jakość zdjęć, mam trochę problemów technicznych z uwagi na wielkość i konieczność balansowania między macro a zoomem):
Powyżej są zaczęte choinki, a ten półkrzyżyk niżej to pierwsze od lewej słoneczko z 4 wiersza (na schemacie zaznaczone już w całości na żółto) - jest zaparkowane w tym samym wierszu, ponieważ w tym rzędzie jest "przeplatanka" - słoneczko, choinka, słoneczko, choinka. A nie opłaca mi się zaczynać nowej nitki dla jednego krzyżyka - drugiego słoneczka w tym wierszu.

Tutaj mamy zrobiony pierwszy rządek choinek i nitkę zaparkowaną w 2. rzędzie z zostawieniem miejsca na klejnociki.

Właśnie robię krzyżyk przy klejnociku - ten moment będzie pokazany i wyjaśniony z lepszą fotką trochę dalej - jak widać wychodzę z nitką w dziurce, gdzie jest zaparkowana nitka z choinek. W takiej sytuacji nitkę wcześniej zaparkowaną trzymam naprężoną i odsuniętą w inną stronę (zazwyczaj na górę), tak, żeby nitka, której aktualnie używam (tu: od klejnocików) nie zaczepiła mi pod spodem tej zaparkowanej.

Klejnociki w następnym wierszu "zaczynały", dlatego też od razu je wyszyłam i zaparkowałam zgodnie ze schematem - 2 wiersze niżej.

Dla przypomnienia:
Czyli w tej chwili mamy:
choinki zrobione w 1. rzędzie i zaparkowane w 2.
klejnociki zrobione w 2. i 3. rzędzie oraz zaparkowane w 5.

Lecimy dalej:

Na tym zdjęciu mam zrobione "zero" tudzież owal w pierwszym rzędzie obok choinek. Zaparkowałam w odpowiednim miejscu i zaczęłam robić choinki z 2. wiersza. Tutaj ładnie widać to, o czym pisałam wyżej - przy robieniu krzyżyka przez dziurkę z zaparkowaną nitką, należy zaparkowaną mieć naciągniętą i odsuniętą - wtedy krzyżyki ładnie się ułożą.

Tutaj kończymy 2. rządek krzyżykiem dla zera i parkujemy go w 3.wierszu. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego nie robię od razu "/" - to proste. "/" w pierwszych 4 rzędach bez problemu da się od razu wyszyć w całości, jako "plama" koloru.
3. wiersz to proste wyszycie choinek i zer i zaparkowanie ich w odpowiednich miejscach.

A teraz skomplikowany kawałek:
Przeplatanka.
Przy parkowaniu w poziomie ważne jest, żeby trzymać nitkę naprężoną - powiedziałabym, że nawet ważniejsze, niż jak mamy parkowanie w pionie. Tu jest pokazane, jak trzymam nitkę od zaparkowanego słoneczka i robię półkrzyżyk PIERWSZEJ OD LEWEJ CHOINKI, którą następnie ZAPARKUJĘ W POZIOMIE.
4. wiersz - słoneczko (półkrzyżyk), choinka (półkrzyżyk), słoneczko (zaparkowane w poziomie, czyli nitką od półkrzyżyka z tego samego wiersza), choinka (zaparkowana w poziomie, czyli nitką od półkrzyżyka z tego samego wiersza), zero (zaparkowane, mało problematyczne). 
A dalej zrobiłam tak:
Ponieważ w 5. rzędzie jako pierwszy symbol jest choinka, muszę tam dotrzeć z nitką. Zatem robię krzyżyk w ZAPARKOWANEJ, OSTATNIEJ CHOINCE i PARKUJĘ nitkę w miejscu do zrobienia pełnego krzyżyka w PIERWSZEJ choince. Trochę skomplikowane (pewnie przekombinowałam ;P ) - generalnie jak robiłam półkrzyżyki, to teraz wracamy z krzyżykami.
Następnie zrobiłam pełny krzyżyk OSTATNIEJ choinki (najbardziej na prawo), wróciłam z nitką do pierwszej, zrobiłam krzyżyk i zaparkowałam niżej.
Wracanie z krzyżykiem było w takiej kolejności:
Pewnie mogłabym od razu machnąć obie choinki, ale jakoś tak mi wyszło ;) Nie twierdzę, że dobrze :D W każdym razie zdecydowanie nie lubię parkowania w poziomie.

Efekt końcowy wygląda tak:
Mamy zrobione pierwsze 4 rzędy, piąty jest prosty - 1x słoneczko i zaparkowanie w 6. rzędzie, klejnociki, które się kończą, 1x choinka i zaparkowanie w 6., podobnie z zerem.

Tyle udało mi się wywalczyć przez luty:
To jest zasłona, dlatego łatwo się robi (póki co) - z lewej strony doszłam do połowy kartki, z prawej u góry na całą szerokość kartki.
Czy już mówiłam, że mam małą ramkę? ;) Oto ile zajmuje szerokość 1 strony wzoru HEAD na płótnie 27":
Taak, aż 7,5 cm Oo

Życzcie mi powodzenia, bo mam jeszcze kilka HEADów w zapasie, poza tym wypadało by jednak zrobić jakiegoś innego ufoka czy dwa.. I mieć więcej czasu na smoka :P

13 komentarzy:

 1. Super Ci idzie. Będę kibicować i podpatrywać postępy :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzymam kciuki za wyszywanie :) Ja mam w planie 6 HAEDów. W domu się śmieją, że będę musiała wynająć kogoś do pomocy w wyszywaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje za rozpoczęcie 😊 uwagi o parkowaniu przejrzę na spokojnie na kompie.

  OdpowiedzUsuń
 4. podziwiam cię za cierpliwość :) powodzenia przy wyszywaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. świetne postępy :)
  a parkowanie tak jak już wszędzie wszyscy podkreślali- to co tobie pasuje jest w porządku :D
  powodzenia z HAEDem!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też trzymam kciuki, to piękny obraz:)Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 7. Brawo. BRAwo. Trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 8. powodzenia z Headem :) świetny wzorek :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że super metodę wybrałaś jeśli chodzi o parkowanie. Ja też zaczęłam HAED-a (pierwszego w życiu) i parkuję po swojemu - na końcu konkretnej kolumny krzyżyków. Niestety czasem muszę przeciągnąć nitkę nawet i 10 krzyżyków bo niektóre symbole są bardzo "rozstrzelone" i inaczej się nie da. A pojedynczych krzyżyków nie lubię.
  Trzymam kciuki za to byś znalazła czas na swoje UFO-ki ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziub mi się szczerzy kiedy zobaczyłam, że wyszywasz "mojego" smoka.Ten inetelektualista najbardziej podoba mi się w tej nonszalanckiej pozie :):):):)
  Joanna tak przejrzyście opisuje sposoby parkowania , że nie idzie nie spróbować Jak juz to się uczyni to inaczej nie chce się stawiać xxx.I co najważniejsze, każda z nas wybiera najbardziej dogodny dla siebie sposób.
  Czekam na dalsze relacje z powstawania mojego pupila

  OdpowiedzUsuń
 11. Kibicuję bardzo i czekam na dalsze postępy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pięknie idzie. Ważne, żeby znaleźć swoją metodę na parkowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. moje gratulacje!!! ja nigdy się tego nie naucze- wole jednak zaczynać od nowa nitki i chowac bezwezelkowo pod krzyżyki końcówki ;-) pelen podziw!!! ;-)

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

4 pory roku (1) Aida 14 (1) akcesoria (2) Anchor (1) Ariadna (4) Beacon at Daybreak (1) beading (3) biżuteria (3) Boże Narodzenie (3) bransoletki z muliny (1) breloczek do kluczy (1) breloczki (1) candy (4) candy u meri (5) chińskie widoczki (1) Clover (4) Coricamo (11) Curl up with a good book (8) czajniczki (6) dimek (18) Dimensions (34) Dimensions Craft (9) Dimensions Gold Collection Petites (7) DMC (8) Dni Kraftu (2) drewniane zawieszki (2) dywanik (1) dzwonki (4) etsy.com (3) Festiwal Twórczo Zakręconych (2) francuskie węzełki (4) frywolitka (4) frywolitka igłowa (2) Garden Irises (4) Garfield (1) gazetki (2) Gold Collection (2) Hafciarski alfabet (24) hafciarskie gadżety (2) haft krzyżykowy (12) haft krzyżykowy na sklejce (2) haft matematyczny (2) Haft Pasja (3) haft płaski (6) Haftix (2) hardanger (2) HEAD (18) Heritage Crafts (3) HobbyStudio (3) Igłą Malowane (1) III Ogólnopolski Zjazd Twórczo Zakręconych (4) imieniny (2) irysy (2) IV Ogólnopolski Zjazd Twórczo Zakręconych (1) janlynn (2) Jeanette Crew Designs (1) jesień (4) Joan Elliot (1) John James (1) kalendarz (2) kanwa drukowana (6) kanwa plastikowa (19) kanwa ze złotą nitką (1) kartka na ślub (1) kartka z motylem (2) Koci SAL (3) Kokardka.pl (5) koliber (13) kolibry (3) Kołysanka (8) koraliki (6) kostki (13) Kraków (2) Krasnystaw (2) Kreinik (2) książki (3) kumihimo (2) latarnia morska (16) latch hook (6) len (2) Linda 27" (2) liście (1) ludowe (1) Lugana 25 (1) Lugana 25" (1) Lullaby (7) maczek (2) Madeira (1) maki (1) makrama (1) małe wzory (1) Merejka (1) metryczka (1) Mikołaj z "Przyjaciółki" (12) mirabilia (2) Moon Dreamer (1) muszle (6) NeedleArt (4) Nene Thomas (9) niebieski klematis (5) niteczki w karteczki (4) Niteczki w karteczki 2019 (5) obrazek świąteczny (5) Orchidea (2) osikowa dolina (3) osikowe wiórki (3) ozdoby choinkowe (14) ozdoby świąteczne (5) Permin of Copenhagen (2) poduszka (4) półkrzyżyki (5) Pracownia Wiewiur (2) prawa autorskie (3) prezent (4) prezenty (4) promocje (2) Prym (1) Przyjaciółka (3) ptaszki DMC (20) ptaszki zimowe (1) ptaszki-grubaski (4) pudrowe róże (7) q-snaps (3) R&R frames (1) rama do haftu (2) ramka do haftu (2) Randal Spangler (10) retro koci kalendarz (6) retro koci SAL 2013 (5) Royal Paris (6) róże dla teściowej (6) RR (6) RTO (15) SAL (2) SAL bombkowy (16) serwetka z dzwonkami (12) Sew&So (2) smalls SAL (2) smok (6) smok i księżniczka (8) smok i księżniczka 2 (8) sorter (3) sowa (2) Spitfire (10) stateczek (2) Stitchy Dragon (12) Ściegi (2) ślubne (3) Tajemniczy SAL (2) tajniak (2) tamborek (3) techniki hafciarskie (2) Tell me a story (7) Teresa Wentzler (16) TUSAL (3) TUSAL 2013 (7) tutoriale (3) Twórcze Inspiracje (2) Ty Wilson (2) Tygrysek (3) UFO SAL (4) UFOK (11) ufoki (8) ufokowy rok (17) ufokowy rok 2 (12) ufokowy rok 3 (12) Ustroń (7) Ustroń 2017 (1) V Zjazd Zakręconych w Ustroniu (1) warsztaty (3) Wonderful Walk (1) wspólne dzierganie i czytanie (3) wymianka (2) wymianka zakładkowa (2) zakładka (9) zakładka z cytrynami (5) zakładka ze smokiem (12) zakładki (4) zakupy (6) zawieszka na choinkę (3) zestaw do haftu (7) zimowy ptasiorek (2) Zjazd Zakręconych (6) Złota Igła (3) Złota Igła 2017 (2) Złote Runo (5) żurawie (5)