poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Hafciarski alfabet - Z i Ż

To już ostatni wpis...
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Zabawy hafciarskie
Postanowiłam o wszystkich zabawach napisać w jednym miejscu :)
RR - Round Robin
Z rudzikiem (po ang. robin) ma niewiele wspólnego. W krajach anglosaskich jest to bardzo stary termin, znany m.in. jako rodzaj zawodów sportowych, w których każdy zawodnik mierzy się z każdym.
W hafciarskim światku jest to zabawa polegająca na wspólnym wyszywaniu wzoru przez stworzoną do tego grupę. Wzór jest dzielony na odpowiednią ilość części i po kolei na każdej kanwie wyszywany przez uczestników - na koniec zabawy każdy ma otrzymać swoją tkaninę z wyszytym przez wszystkich całym wzorem.
Wzory zazwyczaj są typu samplerowego lub takie, które w miarę da się "podzielić" na części, wyszywane przez poszczególne osoby. Otrzymujemy wtedy pracę, na której widać różne style wyszywania i użyte nici (o ile organizator nie zastrzeże używania tylko jednych).
Brałam udział w 2 RR z czego jeden źle się skończył - niestety jest to zabawa, która wymaga sporo zaufania (że nikt nam kanwy nie podkradnie lub zwyczajnie nie odechce mu się w połowie i przestanie wyszywać) i samodyscypliny, by wyszyć i przesłać wzór w określonym terminie.


SAL - Stitch A Long
Wyszywanie jednego wzoru przez grupę osób, przy czym każdy wyszywa dla siebie, nie przesyła się kanw tak jak w RR. Jest o tyle fajne, że można porównywać swoje postępy z grupą innych osób, a przy okazji ma się motywację, do wyszycia danego fragmentu w określonym terminie.
Wzory - wszystkie, popularne są samplery, kartki oraz ozdoby świąteczne (małe motywy, które można wyszyć po jednym). Zazwyczaj jeden etap SALu trwa około miesiąca.

TUSAL - Totally Usuless SAL
Zabawa roczna. Zbieranie resztek nici do ozdobnego słoiczka i prezentowanie go podczas każdego nowiu. Czasami organizatorzy robią konkurs na najładniejszy słoiczek i dla zwycięzcy przygotowują mały upominek.

Candy
Cuksy i łakocie, czyli loteria :P Hafciarze w ramach loteryjki organizowanej na blogu/fanpage'u jako nagrodę oferują rzeczy wykonane przez siebie lub jakieś przydasie, akcesoria, książki, słodkości. Generalnie zazwyczaj wystarczy zgłosić się i zamieścić na swoim blogu baner organizatora, ale bywają też dodatkowe warunki (to już zależy od organizatora), np. wysyłka tylko na terenie Polski, albo tylko dla blogerów etc. Za mną chodzi Złośliwe Candy (jak to określiłam), czyli tylko dla osób, które napisały na moim blogu co najmniej jeden komentarz przed ogłoszeniem Candy ;) To właśnie jest jedna z wad takiej zabawy - jeśli nagroda jest atrakcyjna, jest bardzo dużo zgłoszeń, niestety po zabawie niekoniecznie takie osoby dalej czytają bloga należącego do organizatora...

Wymianki
Dwoje lub więcej blogerów umawia się na przesłanie sobie upominku z okazji (dowolnej, począwszy od imienin, świąt, a na 23 wtorku roku skończywszy), w którym będzie (zależnie od umowy) coś wykonanego osobiście, przydasie, łakocie, inne.
Za mną chodzi znowu moja zabawa karteczkowa, Niteczki w Karteczki, tylko że tym razem zrobiona na blogu, nie na Facebooku.

No to wracamy do Z jak:
Zakładki 
Haft krzyżykowy doskonale nadaje się do zakładek, jest bardzo dużo wzorów, a i niektóre materiały są wręcz idealne do zakładek - mam na myśli kanwę plastikową.
Mam kilka zakładek na koncie, oraz 2 prace, które miały być zakładkami, ale trochę nie wyszły (nie ma jak braki w materiale ;) )
 A to miała być zakładka, ale płótna nie miałam i wyszedł ładny obrazek ;)
Zmiany we wzorach
Czasami są niezamierzone - człowiek gdzieś się pomyli i później trzeba albo pruć, albo udaje się to zamaskować przez nieznaczną zmianę wzoru. Zdarza się również, że wyszywającemu nie pasują zaproponowane przez projektanta kolory, lub dodatkowe ściegi (bardzo często zamiast francuskich supełków używa się koralików) czy kontury (za dużo, za grube, za czarne). Wszystko zależy od osoby wyszywającej - ja zazwyczaj maskuję pomyłki :D
W liściach pomyliłam się przy wyszywaniu tego brązowego liścia w prawym górnym rogu i połowę musiałam przerabiać, żeby to jakoś wyglądało ;) Ale wygląda bardzo dobrze :D


Zestawy do haftu (ogólnie)
Zestawy do haftu oferują przede wszystkim większe firmy. Mali projektanci, oferujący wzory np. na Etsy raczej nie komponują zestawów. Są też firmy, które nie oferują wzorów a wyłącznie zestawy.
Dimensions sprzedaje wyłącznie zestawy, nie znajdziecie opcji samego wzoru, który został wydany jako zestaw w ramach Złotej Kolekcji. A jeśli znaleźliście, to wiedzcie, że jest od w takim razie udostępniany nielegalnie i zakup jego to przestępstwo.
Drugą firmą, o której wiem, że ma wyłącznie zestawy to Yiota's XStitch - mają bardzo interesujące wzory :) a na swoim fanpage'u od czasu do czasu urządzają loterie, gdzie można wygrać ich zestaw.
W zestawie znajdziemy: zdjęcie wyszytej pracy, schemat, ewentualnie instrukcję (w zależności od producenta zawiera ona różne informacje, np. jak znaleźć środek pracy, jakie ściegi są używane, jak pracę wyprać i oprawić samodzielnie), tkaninę, nici (już posortowane lub nie (coraz rzadziej) oraz igłę. Wiele osób skarży się na ceny zestawów i trzeba przyznać, że faktycznie jak na polskie warunki jest to kosztowne hobby, ale z drugiej strony, jeśli podliczymy, ile musielibyśmy wydać na tkaninę i nici, to wcale to nie wychodzi aż tak dużo. Poza tym - od czego są promocje i rodzina oraz przyjaciele? ;) Ostatecznie na urodziny można sobie zażyczyć zestawu zamiast książki czy perfum ;)

Zakupy
Czyli to, co tygryski kochają najbardziej. W tej chwili mam odruch, że gdziekolwiek jestem muszę odwiedzić okoliczną pasmanterię :P Zakupy hafciarskie mogą pochłonąć spokojnie fortunę (albo i dwie), dlatego też staram się kupować tylko to, co mi potrzebne, ewentualnie w ramach dobrych promocji. Kupuję głównie w Internecie, tam jest wszystko, w stacjonarnych pasmanteriach - co najwyżej nici i igły. Zestawy do haftu? Wzory? Pani sobie w Sieci poszuka ;)
Ciężko się czasem oprzeć niektórym rzeczom, szczególnie jak człowiek wejdzie na strony angielskich czy amerykańskich sklepów z rzeczami do wyszywania - po prostu wyć się chce, że u nas takich nie ma :/


Złote Runo (Golden Fleece)
Kolejna rosyjska firma, która oferuje wzory i zestawy do haftu krzyżykowego. Irysy, które powędrowały do Krakowa jako urozmaicenie do wyszywania muszli, są właśnie od nich i wyszywa się po prostu wspaniale.

A teraz zaskoczenie czyli literka Ż :)
Żaba
Po angielsku - frog. Z pewnością część z was spotkała się na zagranicznych stronach/grupach z określeniami "the frog came to me last night", "frogging" itp. O co chodzi z tą tajemniczą żabą?
Otóż anglosaskie żaby w przeciwieństwie do naszych nie kumkają. Wydają z siebie odgłos "rib bit, rib bit", co jest bardzo podobne do słów "rip it" - spruć to :)
Jeżeli więc pomylicie się gdzieś we wzorze i będziecie musieli spruć kawałek pracy, to dlatego, że gdzieś w waszym ogródku pod krzakiem siedzi zła żaba i kumka "spruj to, spruj to!" ;)

I tym optymistycznym akcentem kończymy naszą zabawę, bardzo dziękuję Kasi i Hani za jej zorganizowane :)

2 komentarze:

  1. Podoba mi się "Złośliwe candy" - masz rację są osoby, które tylko szukają takich zabaw

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że to już koniec.

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

2013 (1) 3d (2) 4 pory roku (1) aida (1) Aida 14 (1) akcesoria (2) Alan Wake (1) amulet (1) Anchor (1) angielskie gazetki do haftu (1) Ariadna (4) Ariadnia (1) Artecy (1) Australia (1) autorskie wzory (1) backstitch (1) Beacon at Daybreak (1) beading (3) Beadsmith (1) Belfast 32" (3) biedronki (2) biżuteria (3) Biżuteria pod choinkę (1) biżuteria z osikowych wiórków (3) biżuteria z żywicy (1) Boże Narodzenie (3) bór na czerwonem (1) bransoletki z muliny (1) breloczek do kluczy (1) breloczki (1) Cadfael (1) candy (4) candy u Agnieszki (1) candy u meri (5) candy u Violi (1) chiński wachlarz (1) chińskie widoczki (7) Choinka 2019 (15) Choinka 2020 (4) chomikuj (1) choroba (1) Clover (4) Cocotier (1) Coricamo (12) córa (3) Cross Stitch Collection (1) Cross stitch crazy (1) Cross Stitch Gold (1) Cross Stitcher (2) Curl up with a good book (12) Curl with a good book (2) czajniczki (6) czas (1) Czas Honoru (1) czwarty królik tygodnia (4) Dallas '63 (1) Dedoles (1) dimek (18) Dimensions (34) Dimensions Craft (9) Dimensions Gold Collection Petites (7) dimki (2) DIY (1) DMC (8) DMC Etoile (10) Dni Kraftu (2) Dolina Chochołowska (1) drewniane zawieszki (2) drobiażdżek (1) drobiażdżki (1) druga strona (1) dywanik (1) dzwonki (4) epasmanteria (1) epic stitching (1) etoile (12) etsy.com (3) facebook (1) Festiwal Twórczo Zakręconych (2) filc (1) firma (1) flizelina (1) forum (1) fraktale (1) francuskie węzełki (4) frywolitka (4) frywolitka igłowa (2) Garden Irises (8) Garfield (1) gazetki (2) geek (1) gejsza (1) giveaway (1) gobelin (1) Gold Collection (2) golden kite (1) grupa (1) grypa (1) hafciarki (1) Hafciarski alfabet (24) hafciarskie gadżety (2) haft (1) haft gobelinowy (1) haft krzyżykowy (30) haft krzyżykowy na sklejce (2) haft matematyczny (2) Haft Pasja (3) haft płaski (6) haft wstążeczkowy (2) Haftix (2) hardanger (2) HEAD (23) head promocja (1) Heritage Crafts (3) HobbyStudio (3) Igłą Malowane (1) igły (1) III Nowotarska Noc Sów (1) III Ogólnopolski Zjazd Twórczo Zakręconych (4) imieniny (2) irysy (6) IV Ogólnopolski Zjazd Twórczo Zakręconych (1) Jane Greenoff (1) janlynn (2) Japoneczka (1) Jeanette Crew Designs (1) jesień (4) Joan Elliot (1) Johanna Basford (1) John James (1) kalendarz (2) kanwa drukowana (6) kanwa plastikowa (42) kanwa ze złotą nitką (1) kartka na ślub (1) kartka z motylem (2) kartki (2) katalog dmc (1) koala (1) Koci SAL (3) Kokardka.pl (5) kolczyki (1) koliber (13) kolibry (3) kolorowanki dla dorosłych (2) Kołysanka (8) konkursy (1) kontury (1) koraliki (6) koronka teneryfowa (1) kostki (13) koteczek (2) kotek Weroniki (1) Kraków (2) Krasnystaw (2) kredki (1) Kreinik (4) krokusy (1) kroniki braciszka Cadfaela (1) królik (6) Krystyna Duchniak (1) krzyżyki (1) książki (3) Księżyc (1) kumihimo (2) kurs haftu (2) latarnia morska (16) latch hook (7) Legend of Zelda (1) len (2) Linda 27" (2) liście (1) ludowe (1) Lugana 25 (1) Lugana 25" (1) Lullaby (7) lupa DMC (1) maczek (2) Madeira (1) Magiczna Kartka (1) maki (1) makrama (1) małe wzory (1) mąż (1) Merejka (1) meri (3) metryczka (1) Mikołaj (1) Mikołaj z "Przyjaciółki" (12) mirabilia (2) młoda (1) moda na robótki (1) moje hafciarskie przyzwyczajenia (1) Moon Dreamer (1) mozaika (2) mulina (2) mulina chińska (1) mulina lniana (1) mulina metalizowana DMC (1) mulina satynowa DMC (1) muszle (6) Muzeum Narodowe w Krakowie (1) na sprzedaż (2) na szczęście (1) NeedleArt (4) Nene Thomas (9) New Stitches (1) nici (1) niebieski klematis (5) ninja (1) niteczki w karteczki (10) Niteczki w karteczki 2019 (9) Niteczki w karteczki 2020 (2) noc sów (1) nowe (1) nowe pismo hafciarskie (1) Nowy haft na Nowy Rok (11) Nowy Rok (1) obrazek świąteczny (5) ogłoszenia (2) ogródek (1) Orchidea (2) organizacyjnie (1) organizer (2) osikowa dolina (3) osikowe wiórki (3) ozdoby choinkowe (36) ozdoby świąteczne (8) PAKO (1) papierowa wiklina (1) Park Dolny (1) Park Wschodni (1) parkowanie (1) patchwork (1) pen pals (1) Permin of Copenhagen (2) Piaskowy Wilk (1) piwonie (1) plecy (1) podmalowane tło (1) podsumowanie (1) poduszka (4) pomoce w wyszywaniu (1) porządki (1) półkrzyżyki (5) Pracownia Wiewiur (2) prawa autorskie (3) prezent (4) prezenty (4) promocje (2) Prym (1) przeceny (1) przeprowadzka (2) Przyjaciółka (3) ptaszki DMC (20) ptaszki zimowe (1) ptaszki-grubaski (4) pudrowe róże (7) q-snaps (3) R&R frames (1) rama do haftu (2) ramka (1) ramka do haftu (2) Randal Spangler (14) recenzja (1) remont (1) replika obrazu (1) retro koci kalendarz (6) retro koci SAL 2013 (5) rocznica (1) Royal Paris (6) Royal Stone (1) róże dla teściowej (6) różne (2) RR (6) RTO (15) SAL (3) SAL 2013 (5) SAL bombkowy (16) SAL Kakao (5) SAL kakaowy (1) SAL u Iskierki (4) SAL z ciachem (1) serce (1) serducho (1) serwetka świąteczna (1) serwetka z dzwonkami (12) Sew&So (2) sklep (1) sklepy (1) smalls SAL (2) smok (6) smok i księżniczka (8) smok i księżniczka 2 (8) Sobieski pod Wiedniem (1) SODA (4) SODA Stitch (2) sorter (4) sowa (2) sowy (1) Spitfire (10) stare gry komputerowe (1) stateczek (2) Stephen King (1) Stitchy Dragon (12) strony (1) Super Mario Bros (1) Szczawnica (1) szkoła haftu (1) Szkoła haftu Krystyny Duchniak (1) sztuka chińska (1) ścieg kładziony (1) Ściegi (2) ślubne (3) śniezynki (1) Tajemniczy SAL (2) tajniak (2) takie tam (1) tamborek (3) techniki hafciarskie (2) Tell me a story (7) teneryfka (1) Teresa Wentzler (16) The world of cross stitching (1) torba hafciarska (1) TUSAL (3) TUSAL 2013 (7) tutoriale (3) Twórcze Inspiracje (2) twórczo zakręceni (1) Ty Wilson (2) tygrys (1) Tygrysek (3) UFO SAL (4) UFOK (11) ufoki (8) ufokowy rok (17) ufokowy rok 2 (12) ufokowy rok 3 (12) urlop (2) urodziny (1) Ustroń (8) Ustroń 2017 (1) V Zjazd Zakręconych w Ustroniu (1) warsztaty (3) warsztaty twórczo zakręcone (1) ważne decyzje (1) Wintergatan (1) wiosenne candy u Kasi (1) wiosna (3) WIP (1) wishlist (1) wisiorek (1) włochata mulina (1) Wonderful Walk (1) Wrocław (1) wspólne dzierganie i czytanie (3) wycieczka rodzinna (2) wygrana w candy (1) wygrana w konkursie (1) wyjazd (1) wymianka (2) wymianka zakładkowa (2) wyprzedaż (5) wystawa (1) wyszywana bitwa pod Grunwaldem (1) wyszywanki córy (1) wzory do haftu (1) wzory regionalne (1) wzory własne (2) wzór (1) zabawa u Eli (1) zabawy papierem (1) zakładka (9) zakładka z cytrynami (5) zakładka ze smokiem (12) zakładki (4) zakupy (6) zawieszka na choinkę (7) zdjęcia (1) zestaw do haftu (9) zimowy ptasiorek (2) Zjazd Zakręconych (6) Złota Igła (3) Złota Igła 2017 (2) Złote Runo (9) zmiany (2) zniżki (1) Zweigart (1) żurawie (5) życzenia (1) żywica (1)