Hasła na literę S i Ś
Sortery na igły
Są różne. Generalnie wszystko sprowadza się do kawałka gąbki w którą wbijamy igłę z nitką, lub, druga najpopularniejsza wersja, kawałka taśmy magnetycznej, gdzie mocujemy igłę. W obu przypadkach dodatkowo jest miejsce/tektura/naklejka na symbole ze schematu.
Mam oba rodzaje - gąbczaste (z PAKO oraz własnej roboty - pierwsze nawet z Aidą przyczepioną taśmą, późniejsze z gąbką do uszczelniana okien - wygodna, bo ma własny klej ;)) i z magnesem (z DMC). Osobiście wolę gąbkę, na taśmie magnetycznej może się igła przesunąć na inny symbol, poza tym przy 2 szalonych dzieciaków i nie mniej szalonym kocie, igła w coś wbita oznacza mniejsze ryzyko wbicia w łapkę ;)
Sortery na nici
Czyli kawałek tektury lub plastiku zazwyczaj z dziurkami, gdzie zaczepiamy nici. Czasami są gotowe w zestawach, z posegregowaną muliną (np. zestawy RTO, Złote Runo), można też kupić lub zrobić samemu (w przypadku nowych sorterów z Dimensions przy każdym kolorze robię dziurkę dziurkaczem i mam "główny magazyn").
Najlepsze sortery, to według mnie te, które łączą możliwość wbicia igły z używaną nitką z miejscem, gdzie można zaczepić nici - dlatego w tej chwili pierwsze miejsce mają moje samoróbki oraz sorter rosyjski (dla zainteresowanych - mam go od Małgosi, niestety nie pamiętam w jakim sklepie go kupiła, najlepiej ją o to zapytać) - oba stosowane do rosyjskich zestawów :P
Smoki z RTO z uszczelką do okien i ten z "palcami stóp" do irysów ze Złotego Runa :)
Supły
Supły i supełki są w hafcie krzyżykowym niedopuszczalne, poza dwoma sytuacjami.
Po pierwsze: do zaczynania/kończenia nitki używamy tzn. supła/węzła roboczego. Wiąże się go wtedy po prawej stronie, w pewnej odległości od miejsca, gdzie zaczynamy/kończymy ściegi. Kolejne ściegi łapią nitkę na spodzie, a my po pewnym czasie supeł odcinamy tuż przy tkaninie. Stosuję go do kolibra oraz zdarzało mi się również w smoku Spanglera (kiedy nie mam innej możliwości zakończenia nitki, a jakiekolwiek pin stitche nie wchodzą w grę w przypadku wyszywania 1x1 na 27").
Po drugie: cele ozdobne, typu francuskie supełki.
Niestety, czasami nitka pod spodem lubi się zaplątać i powstaje węzeł - dlatego co jakiś czas sprawdzam tył pracy i staram się ewentualnie supły rozwiązać, nawet jeśli oznacza to sprucie pewnej liczby krzyżyków.
Schemat
Schematy bywają czarno-białe i w kolorze.
Osobiście wolę czarno-białe, łatwo wtedy mogę zaznaczyć markerem już wyszytą część, a reszta dalej jest czytelna. Lubię też te kolorowe, gdzie kolorowy jest sam symbol, a nie tło kwadracika, w którym się o znajduje (takie kolorowe symbole stosuje Dimensions, natomiast kolorowe tło kwadracików znajdziecie np. w polskich gazetkach o hafcie).
W zależności od stopnia trudności, fantazji projektanta, używanego programu komputerowego oraz możliwości finansowych, kontury są albo na schemacie ze ściegiem krzyżykowym (czyli wszystko naraz), albo, jak czasami robiło Dimensions, na drugim schemacie, gdzie nasycenie ściegów krzyżykowych jest słabsze (jakby wyblakłe), dzięki czemu z jednej strony jesteśmy w stanie dobrze umiejscowić kontury, z drugiej są one na takim schemacie znaczniej lepiej widoczne i łatwiej je wyszyć.
Schematy mogą być w formie prawie że książek - np. w przypadku wzorów HEAD, gdzie schemat liczy sobie po kilkanaście-kilkadziesiąt stron. W takiej sytuacji wyszywanie zaczynamy od lewego górnego rogu.
W przypadku mniejszych wzorów, zazwyczaj na schemacie zaznaczony jest środek wzoru, od którego zaczynamy.
Randal Spangler
To amerykański artysta, głównie znany ze swoich słodkich smoków. Pierwszy raz zetknęłam się z jego smokami, kiedy jeszcze modem był bipczącym pudełkiem przypinanym do telefonu stacjonarnego, a ludzie lansowali się posiadaniem konta mailowego na Yahoo! ;]
HEAD ze smokiem, który wyszywam w megawolnożółwim tempie, jest właśnie jego autorstwa. Podobnie jak 2 inne, które czekają na zmiłowanie ']
Sampler
Pierwotnie służył za próbnik z różnego rodzaju ściegami lub wzorami (małymi), które później wykorzystywało się do wyszywania obrusów, serwet, pościeli, etc. W późniejszym okresie w ramach samplerów przekazywano różne informacje, np. związane z geografią, podstawami języka, matematyki (alfabety, cyfry) lub genealogią danej rodziny.
Są to wzory dość popularne wśród hafciarek, ja jednak jakoś nie mogę się do nich przekonać. No, może poza tym jednym, który jest na mojej liście "pewnego dnia" ;)
Sew&So
Angielska pasmanteria, w której kupiłam Spitfire'a. Duży wybór wszystkiego, czego nie dostaniemy w Polsce, niestety z odpowiednio wysokimi cenami. Ale zdarzają się promocje. Nie mówiąc o tym, że koszt przesyłki z UK jest zdecydowanie niższy niż ze Stanów ;)
Światło
Jedna z najważniejszych rzeczy przy hafcie, niezależnie od rodzaju. Światło musi być odpowiednie. Najlepsze dzienne, a jeśli nie da się inaczej, to warto zainwestować w żarówkę, która imituje taki właśnie rodzaj światła. Odkąd mam lampkę z 3 rodzajami światła, czuję różnicę. Zdecydowanie mniej męczą mi się oczy przy tym sztucznym dziennym świetle :)
Ślub
Czyli doskonała okazja do wykazania się umiejętnością haftowania :P Ze ślubnych wzorów mam zrobione 2 sztuki (z czego jedna to nieduża kartka) i oby nigdy więcej :]
Zawsze mam wątpliwości - czy para młoda naprawdę się ucieszy z takiego prezentu?
super skojarzenia
OdpowiedzUsuńO sorterze nie słyszałam, a fajnie wygląda. Musze o takim pomyśleć :)
OdpowiedzUsuń