niedziela, 10 czerwca 2018

Hafciarski alfabet - O

Dzisiaj hafciarski alfabet sponsoruje literka "o" i liczba 4:

Oprawa
Temat rzeka. Oprawę należy dopasować zarówno do pracy, jak i do miejsca, w którym będzie wisieć (co jest trochę kłopotliwe, w przypadku prezentów).
Niektórzy swoje prace oprawiają samodzielnie, ja poza małymi dimkami tego nie robię. Boję się, że mi krzywo wyjdzie, źle coś zrobię i cała praca będzie na marne..

Dopóki mieszkałam w Krakowie, prace oprawiałam w punkcie opraw w Praktikerze. W takich miejscach niestety dużo też zależy od osoby, która zajmuje się zleceniami. Czasami nie byłam pewna, jak oprawić daną pracę i liczyłam na jakieś sugestie. Pan z Praktikera zawsze cierpliwy i uśmiechnięty, starał się doradzić pomóc wybrać najlepszą z dostępnych ram. Z wielkim żalem dowiedziałam się, że to miejsce zamknięto :/
 
W Castoramie, gdzie później oprawiałam - niby studenci ASP (więc TEORETYCZNIE powinni co nieco wiedzieć o tym, jak dobierać ramy, umieć dopasować wizualnie ramę do pracy) w praktyce - różnie. Niestety zazwyczaj gorzej niż lepiej. Albo czekałam aż raczą się pojawić odrywając od kawy czy smartfona, albo na pytanie o pomoc było zdziwione "no ale jaką Pani chce ramę?" i dobór kompletnie bez sensu. Widać, że odbębniali praktyki lub umowy.
Po przeprowadzce do Szczawnicy oprawiam pracę tylko 1 raz, w Krakowie, ale dostałam namiar na konkretną studentkę w takim punkcie ;) Dziewczyna okazała się pomocna i smok ładnie został oprawiony:

Moi rodzice w jakiś czas temu odkryli, że szklarz u nich też oprawia obrazki i korzystają z tego.
Nie ma co ukrywać, oprawa kosztuje, ale zważywszy na wysiłek włożony w wyszycie prac, czy nie warto zainwestować w piękne wykończenie? Oczywiście, jeżeli ktoś sam oprawia i dobrze mu to wychodzi, tym lepiej dla niego :D
Moje kolibry ciągle czekają na zmiłowanie :P Ciągle obiecuję sobie, że odłożę pieniądze na ich oprawę i nic z tego nie wychodzi ;) Inna rzecz, że nawet nie bardzo mam gdzie je powiesić :/

Ozdoby (choinkowe, wielkanocne)
Haft krzyżykowy doskonale nadaje się do robienia ozdób. Możliwości jest bez liku - można robić formy przestrzenne (bobmki, domki, jaja na Wielkanoc), płaskie, na kanwie plastikowej, na Aidach i płótnach, można korzystać z wzorów, gotowych zestawów lub projektować samemu. Małe i stosunkowo szybkie (no, zależy od wielkości i stopnia skomplikowania, dimkowe szybkie nie były ;)) ), a pięknie wyglądają.
Z moich prym wiodą ozdoby Dimensions, przechowywane w osobnym plastikowym organizerku, żeby nic im się nie stało ;) A ciekawskie koty i dzieci są gonione od nich miotłą ;P
 


Okrągłe wzory
Są nietypowe, ale ciekawe :) U mnie jedyną okrągłą pracą są póki co kolibry, chociaż mam małą serię 4 pór roku z Coricamo, która również w postaci okrągłych obrazków.
Niektóre z kartek świątecznych mają wzory tego typu. Wyszywa się je tak samo jak i normalne, po prostu kształt jest inny i wymaga innej oprawy. W przypadku mniejszych wzorów popularne jest oprawianie ich w tamborki lub ramko-tamborki. 

Ozdobne ściegi
Czyli ściegi dodatkowe, używane jako uzupełnie wyszywanek. Jest ich tyle, ile znajdziecie w książkach ze ściegami ;)
Pokażę wam 3 z nich najczęściej stosowane przez Dimensions. Będę używać nazw angielskich, bo do nich się przyzwyczaiłam i łatwiej wam będzie znaleźć je w Internecie.
French knot czyli francuski supełek. Używany do robienia małych kwiatków, rabatek, oczu, itp.

Obrazek pochodzi z tej strony
W zestawach Dimensions często używany do szczegółów, np. w latarni morskiej supełki robiły za kwiatki na rabatkach lub pnączach:


Cording
Czyli plecenie sznureczka. Tutaj jest całkiem niezła instrukcja.
Sznureczek skręcamy z mulin podanych we wzorze i przyszywamy zazwyczaj za pomocą ściegu "couching". Służy do tworzenia ozdobnych elementów, ramek etc. :
Couching czyli przyszywanie nitki ;) lub sznureczka.
Wygląda to mniej więcej tak:
Obrazek pochodzi z tej strony
W zależności od tego, czy nitkę przyszywamy drugą nitką w tym samym kolorze, czy nitką w innym kolorze oraz czy robimy to prostym ściegiem, czy bardziej skomplikowanym, osiągniemy różne efekty ozdobne.
Ten ścieg jest bardzo dobry do motywów zakręcacanych, gdzie chcemy mieć zachowany miękki kształt łuku.
Powyżej na moich zdjęciach bombki oraz węzła w ramce przy stateczku jest użyty właśnie couching - w obu wypadkach przyszywanie wyplecionego sznureczka odbyło się pojedynczą nitką w tym samym kolorze, co sznureczek (ponieważ to sam sznureczek miał być ozdobą i nie trzeba było nic więcej.) Na ozdobach z Dimensions arabeski ze złotej nitki również wykonane są tą metodą.

2 komentarze:

  1. Ozdoby na hafcie zawsze dodają pracy uroku.

    OdpowiedzUsuń
  2. świetny opis i bardzo fajne te Twoje prace:)pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

Dimensions ptaszki DMC HEAD ufokowy rok SAL bombkowy dimek kanwa plastikowa latarnia morska Teresa Wentzler kostki Mikołaj z "Przyjaciółki" Stitchy Dragon serwetka z dzwonkami ufokowy rok 2 zakładka ze smokiem Coricamo Spitfire UFOK ozdoby choinkowe Nene Thomas Kołysanka Randal Spangler smok i księżniczka zakładka Curl up with a good book DMC Dimensions Gold Collection Petites Lullaby TUSAL 2013 koliber pudrowe róże ufoki RR Zjazd Zakręconych czajniczki kanwa drukowana koraliki latch hook retro koci kalendarz róże dla teściowej ufokowy rok 3 Kokardka.pl Royal Paris Ustroń candy u meri haft płaski niebieski klematis obrazek świąteczny smok żurawie Ariadna III Ogólnopolski Zjazd Twórczo Zakręconych NeedleArt UFO SAL candy dzwonki frywolitka jesień poduszka prezent ptaszki-grubaski Boże Narodzenie Haft Pasja Heritage Crafts HobbyStudio Koci SAL Przyjaciółka Tygrysek Złota Igła biżuteria kolibry książki osikowa dolina prawa autorskie ślubne Clover Dni Kraftu Festiwal Twórczo Zakręconych Haftix Linda 27" Orchidea Permin of Copenhagen Pracownia Wiewiur Tajemniczy SAL Twórcze Inspiracje Ty Wilson drewniane zawieszki hardanger imieniny irysy kartka z motylem kumihimo len mirabilia smalls SAL sowa tutoriale zimowy ptasiorek 4 pory roku Garfield IV Ogólnopolski Zjazd Twórczo Zakręconych Igłą Malowane Lugana 25 Sew&So bransoletki z muliny breloczek do kluczy chińskie widoczki kanwa ze złotą nitką kartka na ślub liście ludowe maki makrama małe wzory metryczka