Oprawa
Temat rzeka. Oprawę należy dopasować zarówno do pracy, jak i do miejsca, w którym będzie wisieć (co jest trochę kłopotliwe, w przypadku prezentów).
Niektórzy swoje prace oprawiają samodzielnie, ja poza małymi dimkami tego nie robię. Boję się, że mi krzywo wyjdzie, źle coś zrobię i cała praca będzie na marne..
Dopóki mieszkałam w Krakowie, prace oprawiałam w punkcie opraw w Praktikerze. W takich miejscach niestety dużo też zależy od osoby, która zajmuje się zleceniami. Czasami nie byłam pewna, jak oprawić daną pracę i liczyłam na jakieś sugestie. Pan z Praktikera zawsze cierpliwy i uśmiechnięty, starał się doradzić pomóc wybrać najlepszą z dostępnych ram. Z wielkim żalem dowiedziałam się, że to miejsce zamknięto :/
W Castoramie, gdzie później oprawiałam - niby studenci ASP (więc TEORETYCZNIE powinni co nieco wiedzieć o tym, jak dobierać ramy, umieć dopasować wizualnie ramę do pracy) w praktyce - różnie. Niestety zazwyczaj gorzej niż lepiej. Albo czekałam aż raczą się pojawić odrywając od kawy czy smartfona, albo na pytanie o pomoc było zdziwione "no ale jaką Pani chce ramę?" i dobór kompletnie bez sensu. Widać, że odbębniali praktyki lub umowy.
Po przeprowadzce do Szczawnicy oprawiam pracę tylko 1 raz, w Krakowie, ale dostałam namiar na konkretną studentkę w takim punkcie ;) Dziewczyna okazała się pomocna i smok ładnie został oprawiony:
Moi rodzice w jakiś czas temu odkryli, że szklarz u nich też oprawia obrazki i korzystają z tego.
Nie ma co ukrywać, oprawa kosztuje, ale zważywszy na wysiłek włożony w wyszycie prac, czy nie warto zainwestować w piękne wykończenie? Oczywiście, jeżeli ktoś sam oprawia i dobrze mu to wychodzi, tym lepiej dla niego :D
Moje kolibry ciągle czekają na zmiłowanie :P Ciągle obiecuję sobie, że odłożę pieniądze na ich oprawę i nic z tego nie wychodzi ;) Inna rzecz, że nawet nie bardzo mam gdzie je powiesić :/
Ozdoby (choinkowe, wielkanocne)
Haft krzyżykowy doskonale nadaje się do robienia ozdób. Możliwości jest bez liku - można robić formy przestrzenne (bobmki, domki, jaja na Wielkanoc), płaskie, na kanwie plastikowej, na Aidach i płótnach, można korzystać z wzorów, gotowych zestawów lub projektować samemu. Małe i stosunkowo szybkie (no, zależy od wielkości i stopnia skomplikowania, dimkowe szybkie nie były ;)) ), a pięknie wyglądają.
Z moich prym wiodą ozdoby Dimensions, przechowywane w osobnym plastikowym organizerku, żeby nic im się nie stało ;) A ciekawskie koty i dzieci są gonione od nich miotłą ;P
Okrągłe wzory
Są nietypowe, ale ciekawe :) U mnie jedyną okrągłą pracą są póki co kolibry, chociaż mam małą serię 4 pór roku z Coricamo, która również w postaci okrągłych obrazków.
Niektóre z kartek świątecznych mają wzory tego typu. Wyszywa się je tak samo jak i normalne, po prostu kształt jest inny i wymaga innej oprawy. W przypadku mniejszych wzorów popularne jest oprawianie ich w tamborki lub ramko-tamborki.
Ozdobne ściegi
Czyli ściegi dodatkowe, używane jako uzupełnie wyszywanek. Jest ich tyle, ile znajdziecie w książkach ze ściegami ;)
Pokażę wam 3 z nich najczęściej stosowane przez Dimensions. Będę używać nazw angielskich, bo do nich się przyzwyczaiłam i łatwiej wam będzie znaleźć je w Internecie.
French knot czyli francuski supełek. Używany do robienia małych kwiatków, rabatek, oczu, itp.
Obrazek pochodzi z tej strony |
W zestawach Dimensions często używany do szczegółów, np. w latarni morskiej supełki robiły za kwiatki na rabatkach lub pnączach:
Cording
Czyli plecenie sznureczka. Tutaj jest całkiem niezła instrukcja.
Sznureczek skręcamy z mulin podanych we wzorze i przyszywamy zazwyczaj za pomocą ściegu "couching". Służy do tworzenia ozdobnych elementów, ramek etc. :
Couching czyli przyszywanie nitki ;) lub sznureczka.
Wygląda to mniej więcej tak:
Obrazek pochodzi z tej strony |
Ten ścieg jest bardzo dobry do motywów zakręcacanych, gdzie chcemy mieć zachowany miękki kształt łuku.
Powyżej na moich zdjęciach bombki oraz węzła w ramce przy stateczku jest użyty właśnie couching - w obu wypadkach przyszywanie wyplecionego sznureczka odbyło się pojedynczą nitką w tym samym kolorze, co sznureczek (ponieważ to sam sznureczek miał być ozdobą i nie trzeba było nic więcej.) Na ozdobach z Dimensions arabeski ze złotej nitki również wykonane są tą metodą.
Ozdoby na hafcie zawsze dodają pracy uroku.
OdpowiedzUsuńświetny opis i bardzo fajne te Twoje prace:)pozdrawiam
OdpowiedzUsuń